OZON TERAPİNİN KULLANILDIĞI HASTALIKLAR

 • YARA VE YANIK TEDAVİSİNDE : Diyabetik Ayak, iyileşmeyen yaralar, yatak ve Bası ülserlerinde, enfekte olmuş-iltihaplanmış yaralarda- Osteomiyelit gibi Kemik enfeksiyonlarında, damar tıkanmalarına bağlı yaraların tedavisinde, Ameliyat ve doğum izlerinin tedavisinde,El-Ayak Mantarı ve egzema gibi cilt hastalıklarında

 • DOLAŞIM BOZUKLUKLARI VE DAMAR TIKANIKLIKLARINDA : Damarların cidarında bulunan düz kasların gevşemesini sağlayarak, damar içi basıncı azaltarak Hipertansiyonun tedavisinde, dokuların yeniden oksijenlenmesini, kılcal damarların yeniden oluşmasını ve dokunun kanlanmasını sağlama da,Kanın pıhtılaşmasının dolayısıyla da kıvamının azaltılmasında ve aynı zamanda damarlardaki tıkacın erimesini sağlayarak “Damar Tıkanıklıkları” nın tedavisinde,damar sertleşmesine neden olan cidardaki yağ tabakasının yıkılmasında.

 • KANSER DE OZONTERAPİ : Nobel ödülü sahibi bilim adamı Dr. Otto Warburg, kendisine Nobel ödülü kazandıran çalışmalarında; Kanserin temel nedeninin oksijensiz yaşam (tümör hücresinin oksijensiz yaşama-anaerobik- yeteneğinde olduğu,normal hücreler oksijene gereksinim duyan-aerobik- yaşam) olduğu, Vücuttaki ‘onkojen’ler(yani tümör yapan genler)in; stres, kirlilik, radyasyon yanında oksijensizlik gibi faktörlerle uyarılarak kanserin başlayabildiği, Oksijen eksikliğinin, kanserin yayılmasını kolaylaştırdığı,kanser hücrelerinin, oksijen açısından zengin bir ortamda varlıklarını sürdüremediği,yeterli oksijen sağlandığında ise tümör dokusunun beslenmesinin bozulduğu ve tümör hücrelerinin öldüğü, Ozonun, direkt tümör hücrelerini öldürücü etkisi(oksidasyon-yakıcı-etkisi) yanında tamamlayıcı olarak bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu tespit edilmiştir. Kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini engelleyici ve kemoterapi- radyoterapinin tümör üzerindeki öldürücü etkilerini artırarak tamamlayıcı tedavi olarak oldukça başarılı bir şekilde kullanıldığı saptanmıştır. Kanser tedavisinde direkt tümör öldürücü etkisinin yanında, tamamlayıcı olarak - bağışıklık sistemini güçlendirici - Kemoterapi ve Radyoterapinin tümör üzerindeki öldürücü etkilerini arttırmakta ve KT Ve RT’ nin olumsuz etkilerini en aza indirmede yardımcı olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.

 • ENFEKSİYON,VİRUS HASTALIKLARI VE HEPATİT DE : Hepatitin bütün tiplerin de ozonterapi, hem antimikrobik etkisiyle direkt hepatit virusu dış çeperini-zarfını tahrip ederek, hemde bağışıklık sistemi üzerindeki etkisiyle İNTERFERON salgılanmasını uyararak, ALTIN STANDARTLARDA bir tedavi olduğunu kanıtlamıştır. Hepatit A diğerlerine göre problemsiz ve tamamen iyileşebilirken, virüsün diğer şekli, hepatit B, sıklıkla kronik bir şekilde seyreder. Burada klasik tıbbi tedavi metotlarına ilave olarak, ozon tedavisi ile başarılı sonuçlar alınmıştır. Ozon tedavisi hepatit C hastalığında da uygulanır. AIDS, zona, uçuk, kuş gribi,SARS gibi viral hastalıklarda virüsün harap edilmesinde, ozon bağışıklık sistemini güçlendirir, aynı zamanda virüse direkt teması ile etkili olur. Kızamık sonrası görülen SSPE gibi yavaş virus enfeksiyonlarında ve Beynin tüm virus enfeksiyonlarında (Ensefalit), Grip ve sık geçirilen üst solunum yolu ve bronşit gibi akciğerin virütik hastalıklarında, KARACİĞER HASTALIKLARINDA: Karaciğer hücrelerinin fonksiyonlarında yardımcı olarak karbonhidrat,yağ ve protein seviyelerini düzenler. Böylece kandaki yağ ve şeker seviyesini normalleştirir. Karaciğer hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak, karaciğer yetersizliği ve Siroz da destekleyici olarak kullanılır. Karaciğer iltihaplarının,ilaç ve kimyasalların karaciğer üzerindeki tahribatının en az seviyede olmasını sağlar.

 • MİDE BAĞIRSAK HASTALIKLARINDA OZONTERAPİ: Gastrit ve ülserin tedavisinde, İltihaplı bağırsak hastalıklarında ( Ülseratif Kolit, proktit ve diğer Kolit çeşitleri ile Spastik kolon gibi) ozon tedavisinin çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

 • BÖBREK VE ÜROLOJİK HASTALIKLAR DA OZONTERAPİ : Tüm böbrek ve mesane iltihaplanmalarında, idrar yolu enfeksiyonlarında ve prostat rahatsızlıklarında, Özellikle “Ozon Sauna” ter bezlerini uyarak terlemeyi artırma yoluyla ve yağ dokusu içinde depolanan toksinleri etkisiz hale getirerek, deri, akciğer, böbrek ve bağırsak yolu ile atılmasını sağlarak, kimyasal maddelerin atılmasını hızlandırarak böbreğe yardımcı olur. Diyalize giren hastalarda, böbreklerin 24 saat boyunca çalışmasını gerektiren ağır metallerin boşaltım işini saunada terleme yolu ile 15 dakikada yerine getirir. Bu nedenle diyalize giren ağır böbrek hastalarına ev tipi ozon saunasını önerilmektedir.

 • KAS,SİNİR,KEMİK,EKLEM HASTALIKLARIN DA : Kas hastalıklarında ve travmalarda (Kaza ve Spor yaralanmaları gibi); iyileşmeyi hızlandırmakta, dolaşımı düzenlemekte, sinirlerin harabiyetini önlemekte ve tamir edilmesini kolaylaştırmaktadır. Kasların daha güçlü hale gelmesini sağladığından kronik kas ve sinir hastalıklarında da kullanılır. Genel olarak ozon tedavisinin fizik tedavi veya diğer tedaviler ile beraber tamamlayıcı amaçla kullanılması tavsiye edilmektedir.

 • ROMATOİD ARTRİT gibi bağışıklık sisteminin sapması ile ortaya çıkan hastalıklarda bağışıklık sistemini düzenlendiğinden, diğer tedaviler ile birlikte kullanıldığında hızlı iyileşmeler gözlenmektedir. Ayrıca yoğun adale ağrıları, yorgunluk, uyku bozuklukları ile seyreden ve çok yaygın rastlanan bir hastalık olan fibromiyaljide başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

 • BEL ve BOYUN FITIKLARINDA : omurgalar arasında yapısı bozulmuş diskin tamirini sağlayarak, ameliyat olasılığını azaltır ve CERRAHİDEN DAHA YÜKSEK TEDAVİ ORANI sağlar.

 • EKLEM KİRÇLENMELERİNDE : Kemik deformasyonu gelişmemiş eklem kireçlenmesi-eklem faresi-gonartrozlar da, diğer ozonterapi yöntemlerine ilave olarak eklem içine yapılan ozon enjeksiyonları ile hem eklem içinde hava yastığı oluşturarak, hem de eklem şişkinliğini azaltarak ağrıyı giderdiği,ayrıca, kıkırdak dokusunun yeniden tamir edilmesini sağladığı tespit edilmiştir.

 • NÖROLOJİK HASTALIKLARDA : Ozon tedavisi,sinir hastalılarında beyin oksijenlenmesini arttırarak ve damar düzenleyicisi olarak kullanılabilmektedir; Başağrısı ve Migren tipi gerilim ağrılarında, Multiple Skleroz da, Alzheimer hastalığında ve Demans(bunama), Parkinson gibi nörolojik hastalıklar da, Polinöropati,myotoni,muskuler distrofi,ALS gibi kas-sinir hastalıklarında, Spastik çocuklarda, serebral palsi de, SSPE gibi beyin ensefalitlerinde, Beyin kanaması, vertebrobaziller yetmezlik gibi beyin kanlanması veya oksijenlenmesinin azaldığı durumlarda fizik kapasitede azalma, yürüme güçlüğü ve baş dönmesi gibi belirtilerle kendini gösteren beyindeki dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri mevcuttur.

 • AĞRI TEDAVİSİNDE : Nöron ve kaslarda iyileşmenin yanı sıra, santral sinir sisteminde analjezik (ağrı kesici) etki yaparak ağrıların azalmasına yol açmaktadır. Ozon gazının direkt uygulanması ile şiddetli ağrılarda sinir blokajı da yapılabilmektedir.  Ağrı oluşturan maddelerin etkisini azaltarak ağrı tedavisini kolaylaştırır.

 • BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEDE : Sık enfeksiyon geçirenlerde ve kanser riski altında olanlarda bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir. İmmün modülatör (Bağışıklı Sistemini Düzenleyici) olarak, düşük ve orta dozlarda verildiğinde organizmanın kendi direncini (immün sistemi) aktive etmektedir. Mikropları öldürme mekanizmalarından birisi olan FAGOSİTOZ olayını hızlandırır ve kolaylaştırır. Savunma hücrelerinin(özellikle beyaz hücreler) sayısını arttırır. Savunma hücreleri tarafından salgılanan İNTERLÖKİN adı verilen savunmayı sağlayan maddenin vücuttaki yapımını arttırır.

 • CİLT VE SAÇ HASTALIKLARINDA OZONTERAPİ Bölgesel kan dolaşımını artırır. Kan, lenf ve deri hücrelerine nüfus eden ozon sayesinde dokuların iyileşmesi ve kendini yenilemesi hızlanır. Cilt hastalıklarının tümünde ve virüs(uçuk,zona),bakteri,mantarları öldürdüğünden bunların sebep olduğu deri enfeksiyonlarında, Akne,fronkül,apse gibi cilt lezyonlarında, Egzema, sedef (Psöriazis), kurdeşen(ürtiker) gibi kaşıntılı ve döküntülü alerjik cilt hastalıklarında, Skleroderma gibi deriyi kalınlaştıran kollajen doku hastalıklarında, Erkek ve kadın tipi saç dökülmelerinin önlenmesinde,kepeklenme,yağlanma, saçkıran gibi hastalıklarda, Ter kokusunu önlemede ozonterapi oldukça başarılıdır.

 • KOZMETİK AMAÇLI OZONTERAPİ Yaşlılığa bağlı KIRIŞIKLIK larda, Ameliyat ve yara izlerinin (skar,keloid) düzeltilmesinde, Yüzdeki izler, göz kapakları ve torbalarının giderilmesinde, Karın,göbek,basen ve kalça yağlarının eritilmesinde, bel incelmesi sağlayarak, Kadınların korkulu rüyası olan SELÜLİT DE ozon tedavisi ile neredeyse yüzde yüze yakın düzelmeler ile geleneksel tedavilerden daha etkili olduğu saptanmıştır. Ozon terapi, hücre oksijenlenmesini baz alarak,cilt hücrelerini oksijen ile temizlemeye yönelik etki eder. Kozmetolojik ozon uygulamaları diğer ozonterapi yöntemlerine ilave olarak, direkt cilt altına ozon enjeksiyonlarının -OZOMEZOTERAPİ yanında OZON SAUNA verilen bir kabin içerisinde gerçekleştirilir. Ozon, buharın cildin üst epiderm tabakasına kadar girip o bölgenin oksijen ile dolmasını sağlayarak, dokusal kan dolaşımını aktive eder. Ciltte biriken yağ asitleri ile etkileşerek yağ zincirlerinin kırılmasına ve vücuttan atılmasını sağlayarak,alyuvarların oksijen taşıma kapasitesini artırarak,kılcal damarlarda kan akımının düzelmesini sağlayarak, yağ dokusu hücrelerinin metabolizmaları normale döndürerek etki eder. Ozomezoterapi klasik mezoterapi yöntemlerinden daha başarılı ve kalıcı etkiye sahiptir.

 • SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARI VE ASTIMDA: İmmünmodülatör(bağışıklık sistemi düzenleyicisi) ve mikrop öldürücü etkisiyle ASTIM,BRONŞİT,ZATÜRE,TÜBERKÜLOZ,KOAH gibi hastalıkların tedavisinde ilaçların azaltılmasına, alerji ve astım krizlerinin daha az şiddet ve sıklıkta oluşmasına neden olur. Özellikle astım ve alerjik bronşitler de başarılı sonuçlar alınmaktadır.

 • KALP HASTALIKLARINDA OZONTERAPİ : Kalp hastalıklarının tümünde ozonterapi diğer tedavi yöntemlerini desteklemek amacıyla kullanılır. Kalp yetmezliklerinde, Kalp kası hastalıklarında, Koroner damarların tıkanıklıklarında, oksijenlenmeyi arttırarak, damar içi basıncı düşürerek, kanın akışkanlığını azaltarak,kalp iletimini ve dolayısıyla ritmini düzenleyerek kalbin önündeki yükü azaltarak etkili olur.

 • KADIN HASTALIKLARINDA OZONTERAPİ : Hamileliğin ilk üç ayında etkisi tam olarak bilinemediğinden ozonterapinin uygulanmaması tavsiye edilir. Tedaviye dirençli genital enfeksiyonlarda bakteri, mantar, virüs öldürücü etkisi ve hormonal durumu düzenleyici rolü ile etkili olur. Sık tekrarlayan düşüklerde, rahim yetmezliği(fetoplasental yetmezlik)nin önlenmesinde, Hamilelik te kansızlık ve havalelerin önlenmesinde, Adet(mens) dönemlerinin rahat geçirilmesinin sağlanmasında ve menopozun etkilerinin azaltılmasında, Kısırlık ve tüp bebek programlarının başarılmasında destekleyici olarak kullanılmaktadır.

 • GÖZ HASTALIKLARINDA OZONTERAPİ : Yaşa bağlı dolaşım bozukluklarında gözde retina adi verilen görme merkezindeki ve sinirinde oluşan çeşitli derecelerdeki harabiyetlerin tedavisinde ozon uygulanmasından sonraki 6–8 ay içerisinde görmede iyileşmeler,tedavinin devam ettirilmesi halinde görme performansında artış gözlenmiş veya daha kötüye gidiş durdurulmakta olduğu saptanmıştır.

 • KRONİK YORGUNLUK SENDROMU VE STRESS DURUMLARINDA : İş hayatında stres, yoğun çalışma temposu, zihinsel ve bedensel yorgunluk oksijen eksikliğine neden olur. Oksijen yetersizliğini gösteren bulguların başında, baş ağrısı, bitkinlik, yorgunluk, çalışma gücünün zayıflaması, yaşam sevincinin azalması, erken yaşlanma, hayati önem taşıyan organların yıpranması gelir. Oksijen yetersizliğinde damarlar, beyin, kalp, eklemler, omurilik ve akciğerlerde kireçlenmelerle fonksiyon bozuklukları meydana geliyor ve hastalıklar ortaya çıkıyor. Çağımızın hastalığı KRONİK YORGUNLUK SENDROMU nda kişiler yorgunluk gerektirecek bir iş yapmadığı halde,sanki tonlarca yük taşımış gibi kendini yorgun ve bitkin hissetekte ve kıpırdayacak güçleri kalmayacak hale gelmektedirler.Türkçede “canlı cenaze sendromu” olarak tanımlanan bu hastalık son yıllarda her geçen gün daha çok sayıda insanı pençesine almaktadır.Kronik Yorgunluk sendromunun tedavisi oldukça güçtür.  


 • Kronik yorgunluk sendromu ve stres de ozon tedavisinin etkileri;
 • Ozon Stres hormonu olarak adlandırılan adrenalinin vücutta yıkılmasını sağlayarak stresimizin azalmasını,

 • Kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin aktivasyonu ile genel iyilik hali ve kişilerin daha enerjik olmalarını,

 • Soluduğumuz hava ve besinler ile aldığımız gıdalardaki, insanı zehirleyen atıkların arındırılmasını,

 • Kaslarda oksijen miktarının artarak biriken ve yorgunluğa neden olan laktik asitin giderilmesini,

 • Oksijen yetersizliğinden dolayı aksayan organ ve hücrelerin çalışmasının yeniden başlatılmasını,

 • Hücre ve dokulardaki enerjinin artmasını, beyin hücrelerinin fonksiyonlarının iyleşerek hafızanın güçlenmesini sağlar.

 • ANTIAGING TE OZONTERAPİ : Sağlığımızı kaybetmemizin nedeni çoğunlukla hücrenin işleyişi sırasında oluşan atık(serbest radikal) maddelerdir ki, bunlar vücuttan yeterli süre ve miktarda atılamadıklarında zararlı maddeye(toksinlere) dönüşürler. Sağlıklı yaşlanma ve genç kalabilmeyi sağlamayı amaçlayan ozon tedavisi ile, uzun yıllar gençliğinizi korumak ve dinç kalmanızı sağlamak elinizde! Bu amaçla yapılması gereken çok şey var elbette. İşte bunlardan biridir “ozon terapi”. Anti-aging’ te amaç yaşlanmayı mümkün olduğu kadar yavaşlatmak ve vücudun bir bütün olarak sağlıklı yaşlanmasını, fiziksel olarak da sağlıklı olmayı sağlamaktır. Antiaging programında amaçlanan tüm etkileri Ozonterapi ile sağlamak mümkündür; Ozon sayesinde oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanımı sağlanır, bağışıklık sistemi harekete geçirilir bunu takiben vücudun kendi antioksidanları ve serbest radikallere karşı savaşan diğer hücreleri de aktive olurlar. Hücreler de tıpkı insanlar gibi solurlar. Bunun için hücre seviyesindeki ortamda oksijen moleküllerinin bulunması şarttır. Yaşlanma nedeniyle uzun süredir yeterince oksijenlenmeyen hücreler ozon tedavisinden sonra artık fonksiyonlarını daha yüksek oranda gerçekleştirebilmektedirler. Ozon, yaşlanmayı önleyici etkilerin yanı sıra fiziksel dayanıklılığı ve yaşam kalitesini önemli ölçüde arttırır. Cildin kendisini yenilemesini sağlar.

 • DETOKS TA OZONTERAPİ : ABD Çevre Koruma Ajansı) verilerine göre yiyeceklerimizde 3000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Yağ dokularımızda depolanan toksinler ve kimyasallar, ilaç artıkları, suni kimyasallar ve gıda koruyucular sağlıklı doku ve hücreleri yok ederler. Bu durum hem bir çok hastalığın hem de yaşlanmanın sebebidir. Ozon ile detoks toksinleri vücuttan uzaklaştıran bir tedavidir. Ozon uygulama yöntemlerinden herhangi biri ve özellikle ozon sauna ile bu birikmiş toksin ve kimyasal maddeler deri yolu ile atılırlar. Soluduğumuz hava yediklerimiz ve içtiğimiz su toksinler ve kirletici maddeler yavaşça vücudumuza girerler ve cildimiz vasıtası ile emilirler. Ozonterapi üçüncü bir böbrek, ikinci bir akciğer sistemi gibi çalışırak vücuttaki detoksa(zehirden arındırma işlevine) yardımcı olur.

 • ZEKA VE HAFIZANIN GÜÇLENDİRİLMESİNDE : Birçok sebeple akciğerlerimizden kana geçen oksijen az olabilir ya da beyine giden oksijen az olabilir ya da beyine giden kan akımı yetersiz olabilir. Ozon, hafızanın güçlendirilmesi konusunda büyük fayda sağlar. Elektronlarını kaybetmiş zararlı maddeler yani serbest radikaller buldukları dokularla birleşerek onların fonksiyonlarını yapamaz hale getirirler. Bu etki 30’ lu yaşlarda başlar, 40’ lı yaşlarda artarak ilerler ve 50’ li yaşlardan itibaren iyice çoğalarak fark edilen bir yaşlanmaya ve pek çok hastalığa neden olurlar. Serbest radikallerin beyin işlevlerini yavaşlatıcı etkisi ozon tedavisi ile giderilebilir. Gelişimi sağlamak için (Bedensel ve Zihinsel Engellilerde) fizik tedavi gibi diğer tedavilerle birlikte olumlu etki oluşturur. Öğrenciler arasında yapılan bilimsel çalışmalarda spor yapan öğrencilerin daha zeki olmasının nedeni, egzersiz ile vücuttaki oksijenlenmeyi arttırmış olmalarıdır. Sınavlara hazırlanan öğrencilerde uygulanan ozon tedavisinin dikkati,konsantrasyonu ve belleği artırdığı, hafızayı güçlendirdiği gözlenmiştir.

 • DOPİNG VE SPORCULARDA OZONTERAPİ : Ozonterapi alanların çoğunluğu sıklıkla “yeniden doğmuş gibiyim, yerimde duramıyorum, birkaç saatlik uyku bana yetiyor, ağacı kökünden sökebilirim” ifadelerini kullandıkları görülür. Sık sorulan sorulardan birisi de “doping etkisi varmıdır veya sporcularda doping amaçlı kullanılabilir mi?” . Buna doping demek doğru değildir, zira ozon, oksijenlenmeyi arttıran doğal bir tedavi yöntemidir. Sporcularda ozon tedavisi ile performans maksimum düzeye çıkarılmaktadır. Batıda özellikle Almanya’da iş adamları ve sporcular yoğun bir şekilde ozon tedavisi almaktadırlar. Almanya’ da milli takım ve Bayern Münih takımı futbolcularına büyük maçlardan önce 2 veya 3 uygulama yapıldığı eskiden beri bilinmektedir. Almanya da futbol takımları gittikleri yere ozon saunalarını da beraberlerinde götürmektedirler.

 • BAĞIMLILIK TEDAVİSİ VE SİGARANIN BIRAKILMASINDA OZONTERAPİ : Ozonterapi bağımlılık tedavisinde, biyolojik olarak aktif maddelerin (katekolamin, serotonin, histamin vb.) sentezini uyarması, endojen detoksikasyon mekanizmaları (pH restorasyonu, nitrojen metabolizmasındaki son ürünlerde azalma, karaciğer, böbrek ve akciğer fonksiyonlarında iyileşme) ve tüm vücutta kanın oksijenlenmesindeki iyileştirmesi nedeniyle ; Sigara, Alkol ve Uyuşturucu bağımlılığında ciddi yoksunluk durumlarının daha hızlı ve etkin olarak ortadan kaldırılmasına izin verir. İştah düzelir, uyku normalleşir, kas ağrısı ve bağımlılığın yoğunluğunda azalma gerçekleşir.

 • CİNSEL FONKSİYONLARIN DÜZELTİLMESİNDE : Ozon terapi alanlarda kanlanmada ve oksijenlenmedeki artışın meydana getirdiği enerji artımı nedeniyle cinsel fonksiyonlarda yüksek oranda artış gözlemiştir.

 • DİŞ HEKİMLİĞİNDE OZONTERAPİ :Diş çürüklerini önlemede ve yeni başlamış çürüklerde tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır.
KİŞİYE ÖZEL SAĞLIKLI YAŞAM YÖNETİMİ hizmeti için lütfen 444 6 966 nolu telefonu arayın...
Kişiye Özel KANSER TEDAVİSİ ve KANSER RİSK YÖNETİMİ için 444 6 966 ve 0533 473 64 66 nolu telefonlardan randevu alabilirsiniz.
Muayene ve görüşme randevularınızı NİŞANTAŞI için 444 6 966 nolu telefondan alabilirsiniz.